A bearded man laughs as he holds his camera on one of the Danube bridges in Linz – a blonde woman is opposite him. In the background is the Danube with boats, the Donaulände Park and Linz Castle.

Vaša správa

Please fill in all fields marked *.

Dovolenka v Hornom Rakúsku

Horné Rakúsko dokáže človeka prekvapiť. Na tomto malom kúsku zeme sú zastúpené skoro všetky typické prírodné scenérie Rakúska. Alpy v dovolenkových rajoch Pyhrn Priel a Salzkammergut majú tie najlepšie podmienky na turistiku na kratšie i dlhšie vzdialenosti, na lezenie a horskú cyklistiku v lete a samozrejme na lyžovačku v zime. Jeho slávne jazerá sľubujú schladenie po vysokohorskej túre. Linz, európske hlavné mesto kultúry 2009, je inšpirujúcou zmesou súčasného umenia a histórie. Údolie pri Dunaji okrem svojich zázrakov prírody, kultúrnych klenotov a kulinárskych špecialít hrdo prezentuje aj svoju športovo ladenú tvár - pri šliapaní do pedálov na dunajskej cyklotrase a pri prechádzkach po turistickom chodníku Donausteig. Región Mühlviertel tvorí šíra žulová vysočina. Táto časť s nefalšovane silným charakterom priam vyzýva na horskú cyklistiku a turistiku. Hrdí sa neuveriteľne bohatou pivnou kultúrou, kde sa ukrýva a na ochutnanie čaká množstvo pivných špecialít.

Salzkammergut - túžba po čistom pôžitku zo života

Pohoria a jazerá oblasti Salzkammergut (Soľná komora) sú známe na celom svete. Tento región láka ľudí už po tisícročia. Hallstatt, kultúrne dedičstvo UNESCO, ktoré leží v srdci Salzkammergut, prepožičiava svoje meno jednej celej epoche v dejinách ľudstva. Už 7 000 rokov sa tu ťaží soľ.  Vďaka cisárskemu dvoru, aristokracii a umelcom z čias rakúsko-uhorskej monarchie sa o mnoho storočí neskôr položil základný kameň tohto letoviska. Čaro Salzkammergut spočíva v jedinečnej polohe medzi Alpami a územím rozprestierajúcim sa okolo Álp s celkovo 76 jazerami, početnými riekami a potôčikmi a majestátnymi vrcholmi hôr. Nový turistický chodník Salzkammergut BergeSeen Trail ponúka na túrach na dlhšie vzdialenosti možnosť spoznať celý región.

Wanderweg im Mühlviertel

Bicykel a pivo v regióne Mühlviertel

Mühlviertel síce nie je vysokohorský región v tom pravom slova zmysle, ale pre horských cyklistov má v zálohe zopár zaťažkávacích trás. Veľký okruh žulovým pohorím (Große Granitlandrunde) má 258 kilometrov a prevýšenie 7 300 metrov. Ak si chcete oddýchnuť a načerpať nové sily, navštívte niektorý z pivovarov a ochutnajte vynikajúce pivné špeciality regiónu Mühlviertler.

Linz. V inej podobe

V Linzi, meste s prestížnym titulom UNESCO City of Media Arts, zohrávajú súčasnosť a budúcnosť dôležitú úlohu. Múzeum Ars Electronica Center umožňuje spoznať technické vychytávky budúcnosti. Steny starých priemyselných budov v lineckom prístave na Dunaji, ktoré patria exteriérovej galérii "Mural Harbor", zdobia nadrozmerné graffiti. Umelecké podujatie "Höhenrausch (Opojenie z výšok) pravidelne prezentuje moderné umenie vysoko nad strechami mestských domov.Po sérii nákupov v centre mesta dobre padne kúsok lineckej torty v niektorej z tradičných kaviarní. Na potulky večerným mestom lákajú podniky a reštaurácie od tých klasických hornorakúskych až po moderné a inovatívne. Kto má ešte chuť na koncert, operu alebo muzikál, môže navštíviť koncertný dom Brucknerhaus alebo hudobné divadlo Musiktheater am Volksgarten.

Cyklistika a potulky pri Dunaji

Dunajská cyklotrasa medzi Passau a Greinom je klasickou cyklistickou trasou vedúcou cez Horné Rakúsko. S miernym spádom kopíruje prúd Európy. Jedinečné zázraky prírody, ako je napríklad Dunajská slučka (Donauschlinge von Schlögen), sa striedajú s kultúrnymi pokladmi, ako je krajinské hlavné mesto Linz. Dôstojným záverom je mestečko Grein s najstarším obývateľným zámkom Rakúska a historickým mestským divadlom. Mimochodom, ak máte chuť objavovať poklady hornorakúskeho Dunaja po vlastných, vezmite si na mušku turistický chodník Donausteig.

Prales v národnom parku Vápencové Alpy

Región Pyhrn-Priel a národný park Vápencové Alpy (Kalkalpen) predstavujú veľkú športovú arénu pre turistov, horských cyklistov a dobrodružných športovcov. Stelesnením divočiny je práve národný park Vápencové Alpy, ktorý sa rozprestiera na zalesnených horských pásmach pohorí Reichraminger Hintergebirge a Sengsengebirge. Viac ako 5 000 hektárov starého bukového lesa v národnom parku Vápencové Alpy je na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

A woman in a yellow cap, light-coloured jacket and a camera in her hand stands laughing warmly at the Schlögener Schlinge oxbow view point in Upper Austria. A man in a black cycling outfit and sunglasses stands next to her, also laughing.
Wanderrast am See in Oberösterreich